Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Mutluluk Araştırması

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

TÜİK’in her sene yaptığı “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” sonuçlarına göre 2016 yılından beri ülkedeki genel mutluluk oranının düşüşte olduğu görülüyor. 2020 yılında Koronavirüs salgını ve getirdiği ekonomik krizlerle beraber yaşanılan sıkıntılar da arttı. Bu kapsamda ilk olarak Eylül 2020 ikinci anketimizde toplumun genel mutluluk durumunu incelemiştik. Neredeyse 6 ay gibi bir aradan sonra Nisan ikinci raporumuzda mutluluk araştırmamızı tekrarladık ve sonuçları sizler için derledik.  

Eylül 2020 anketinde ortalama mutluluk oranı, 1-10 arasında, 5.45 olarak kaydedilmişken, Nisan ayı anketinde bu oran 5.05’e düştü. Nisan ayında çok mutsuz olup 1 puan verenlerin oranı %22 olurken, katılımcıların %13’ü çok mutlu olduğunu belirterek bu soruya 10 puan yanıtını verdi. Çok mutsuzlar çok mutlulardan 9 puan farkla bu ayki mutluluk araştırmamızda en önde gelen grup oldu. Ne mutluyum ne mutsuzum diyip 5 puan verenler ise %20 oranında gözlemlendi. 5 ve 5’in altında değerlendirenlerin oranı %60 iken, hayatından mutlu olup 6 ve üzeri puanlayanların oranı %40 olarak karşımıza çıkıyor. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?