Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Salgın Yönetimi Memnuniyeti

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Dünya genelinde 3 milyondan fazla can alan Koronavirüs salgını bir seneden uzun zamandır hayatımızda. İngiltere, Yeni Zelanda gibi ülkeler ülke çapında gerçekleştirilen aşılama sonucu normal hayatlarına devam ediyor. Özellikle salgınla en iyi mücadele eden ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da geçtiğimiz günlerde sosyal mesafesiz 50 bin kişilik konser düzenlenmişti. Türkiye’de ise Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre an itibariyle 21 milyondan fazla insana aşı yapıldı ancak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu karar ile 17 Mayıs’a kadar “tam kapanma” yaşayacağız. Tam kapanma kararının duyurulmasından sonra kapanma dönemi esnasında uygulanacak maddi destek paketi açıklanmaması toplumun çeşitli kesimlerinde tepkiye neden oldu. Bu tartışmalara ek olarak IMF’nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir araştırmaya göre Türkiye’nin GSYH’ye oran ile salgın döneminde en az maddi yardım yapan ülkelerden birisi olduğu ortaya çıktı. Tüm bu gelişmelerin ışığında, toplum hükümetin Koronavirüs ile sağlık, ekonomi ve eğitim alanlarında mücadelesi hakkında neler düşünüyor, merak ettik ve sizler için araştırdık.

Genel sonuçlara göre toplumun yarısından fazlası, salgın esnasında hükümetin her üç alanda da yönetiminin Çok kötü / Kötü olduğunu düşünüyor. Bu anlamda katılımcıların %45’i hükümetin sağlık konusundaki performansını Çok iyi / İyi bulurken, aynı oran eğitim için %25, ekonomi için ise %23 olarak karşımıza çıkıyor. Aynı soruyu Ekim ayının başında sorduğumuzda %60 sağlık yönetimini Çok iyi / İyi bulurken, %33 ise ekonomi yönetimini Çok iyi / İyi bulduğunu ifade etmişti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için