Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Salgının Aile Ekonomisine Etkileri

Dünya üzerindeki pek çok ülke Koronavirüs sonrası normalleşme sürecinin adımlarını atmaya başladı. Krizin sağlık tarafında günlük veriler olumlu bir tablo çizse de, önümüzdeki aylarda ikinci hatta üçüncü dalganın geleceği senaryoları konuşuluyor. Ancak kesin bir şey var ki, salgının ekonomik sonuçları önümüzdeki yılları derinden etkileyecek. İşsizlik ve büyüme verileri ülkemizde bir iki ay gecikmeli olarak açıklanıyor. Dolayısıyla krizin bu verileri nasıl etkilediğini henüz bilmiyoruz. Ancak biz krizin aile ekonomisi üzerindeki etkilerini merak ettik ve Mayıs ayı anketimizde katılımcılara borçluluk ve harcama durumları ile ilgili birkaç soru sorduk.

Mayıs ayı anketimizde katılımcılara “Koronavirüs’ün ekonomik sonuçları bakımından, sayacağım ifadelere ne derece katılırsınız?” sorusunu yönelttik ve kendilerine sunduğumuz üç ifadeye ne kadar katıldıklarını belirtmelerini istedik. Sonuçlara göre katılımcıların %44’ü pandemi öncesi döneme göre borçlarının arttığını ifade etti. Katılımcıların en çok katıldığı ifade %60 ile “Salgın bittikten sonra harcamalarımı kısıtlamak zorunda kalacağım” ifadesi oldu. Son olarak, anket katılımcılarının %53’ü salgın bittikten sonra harcamalarının uzun süre normale dönmeyeceğini belirtti. Burada vatandaşların harcama alışkanlıklarına ek olarak tasarruf alışkanlıklarında da değişiklikler olmuş olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın