Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Şampiyonluk Yarışı Adil Mi?

O Jogo Bonito’ ya da Güzel Oyun yıllardır dünyanın ve Türkiye’nin en popüler sporu olan futbolu tasvir etmek için kullanılır. Günümüzde ise futbol; 2022 Dünya Kupası’nın rüşvet ile mi Katar’da yapılacağı, Manchester City ve PSG gibi milyarderler tarafından satın alınan kulüplerin yarattığı haksız rekabet ve ülkemizde ise şike, hakem hataları gibi saydıkça uzayacak ve Güzel Oyun ruhuna uymayan tartışmaların konusu olmuş durumda. Özellikle Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Türk futbolundaki sistematik problemlerden yakınması ve Bakanlar Kurulunda toplamda 5 Trabzonsporlu bakan olması gibi konular Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular arasında. Şubat ayında yaptığımız en son ankette, Türk halkının futbola ve futbolu yönetenlere dair görüşlerini incelemek için 6 adet ifadeye katılma oranını inceledik.
superligdata.jpg
Örneklemimizin futbola olan ilgisini ölçmek için sunduğumuz ilk ifade “Süper Lig maçlarını izlerim” oldu. Katılımcıların %45’i izlediğini belirtirken, %47.8’i izlemediğini ifade etti. İkinci ifademiz olan “Türk futbolunun çok politize olduğunu düşünüyorum” ise katılımcıların Süper Lig izlemesi ve tuttuğu takıma göre oldukça farklı değerlendirildi. Genel örneklemin %46.4’ü Türk futbolunun politize olduğunu düşünürken, bu oran Süper Lig izleyenler arasında %60.2’ye, Süper Lig izleyen Fenerbahçe taraftarı arasında ise %71.2’lere ulaşmış durumda. Katılımcıların %44.6’sı maçları izlemekten keyif aldığını ifade ederken, %48’i keyif almadığını belirtti.
superligdata_2.jpg
Dördüncü ifademiz “Hakemlere güveniyorum” %53.9 ile genel örneklem tarafından en çok “katılmıyorum” cevabının verildiği ifade oldu. Bu oran “Şampiyonluk yarışında rekabetin adil olduğunu düşünüyorum” ifadesinde %49.2 ve son olarak “Video yardımcı hakem (VAR) sistemine güveniyorum” ifadesinde ise %43.4 oldu. Süper Lig izleyenler arasında şampiyonluk yarışının adil geçtiği ifadesi ise genel örnekleme göre oldukça daha fazla kabul gördü. Genel örneklemin %36.3’ü şampiyonluk yarışının adil geçtiğini düşünürken, bu oran Süper Lig izleyenlerde %49’a çıkmakta. Süper Lig izleyenlerin tuttuğu takım kırınımına baktığımızda ise %72 adil bir yarış olduğuna katılmama oranıyla açık ara en güvensiz olan Bursaspor taraftarını, %49.4 ve %49.5 ile Fenerbahçe ve Trabzon taraftarları takip etmekte.
superligdata_3.jpg

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın