Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçmen Analizi

Ekonomik krizin yıkıcı etkileriyle beraber erken seçim tartışmaları kamuoyunda etkisini arttırdı. Öte yandan, parti başkanlarının  görüşmeleri basına yansırken kulislerde yeni ittifaklar konusunda farklı senaryolar üretilmeye başlandı.

Siyasi yönden oldukça  hareketli olan bu dönemi dikkate alarak, katılımcılarımıza belirli aralıklarla yönelttiğimiz “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye kesinlikle oy vermezsiniz?” sorusuna Şubat ayı birinci araştırmamızda yer verdik ve sizler için karşılaştırmalı bir analiz hazırladık. Buna ek olarak, katılımcıların karizmatik lider algısı, mevcut siyasi dilin sertliği, partilerinin yeni ittifak arayışları, belediyelerinden memnuniyetleri konusunda genel değerlendirmelerine ulaşmayı amaçladığımız bir soru hazırlayarak seçmen analizi bölümü altında sizinle paylaştık.

Soruya verilen yanıtlar incelendiğinde oranlar arasında büyük bir değişim tespit edilmedi ve Kasım ayı araştırmasına benzer sonuçlara ulaşıldığı gözlendi. Katılımcıların kesinlikle oy vermeyeceğini beyan ettiği birinci parti %40 ile HDP olurken, AK Parti %29 ile ikinci sırada yer aldı. CHP ise %14 ile üçüncü sırada yer alarak önceki aylarda elde ettiği düşüş trendini korudu. MHP’de %0,4 oranında bir düşüş görülürken İYİ Parti %1 ile son sırada konumlandı.

“Parti liderinin karizması parti tercihimde önemlidir” ifadesi katılımcıların yarısından fazlası tarafından(%54) destek buldu. “Desteklediğim partideki siyasilerin hitap dilinin sert olması beni rahatsız eder” ifadesine %67 oranında katılımcının olumlu görüş bildirdiği gözlendi. Katılımcıların %75’i “Oy vermeyi düşündüğüm parti yeni ittifak arayışlarında bulunabilir” ifadesine katıldığını söylerken “Belediye yönetiminden memnun olduğum partiye genel seçimlerde oy veririm” ifadesi yine aynı oranda(%75) destek buldu.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için