Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Seçmenlerin İttifak Memnuniyeti

Başkanlık Sistemi’nin 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte resmen uygulamaya girmesi, siyasette ittifaklar konusunu önemli bir konuma getirdi. 2018 seçimlerinden bu yana siyaset sahnesinde yeni partiler ortaya çıkarken, Muharrem İnce’nin başlatmış olduğu “1000 Günde Memleket Hareketi” ve geçtiğimiz haftalarda Devlet Bahçeli’nin, Meral Akşener’e yapmış olduğu “eve dön” çağrısı ile ittifak tartışmaları gündemde yerini aldı. Yeni siyasi partilerin ve hareketlerin ortaya çıktığı bu dönemde seçmenler partilerinin bulunduğu ittifaklardan memnun mu, bir ittifaka dahil olmayan partilerin seçmenleri ittifaklar konusunda ne düşünüyor, bu konuları merak ettik ve Ağustos ayının ilk anketinde sorduk.
Seçmenlerin İttifak Memnuniyeti-data-1.jpg
Anketin ilk bölümünde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna AK Parti veya MHP yanıtını veren katılımcılara partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıklarını sorduk. Sonuçlara göre AK Parti ve MHP seçmenlerinin %99,4 gibi çok büyük bir çoğunluğu partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun.
Seçmenlerin İttifak Memnuniyeti-data-2.jpg
Benzer bir şekilde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna CHP veya İYİ Parti yanıtını veren katılımcılara partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıklarını sorduk. Sonuçlara göre CHP ve İYİ Parti seçmenlerinin %97,8 gibi çok büyük bir çoğunluğu partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun.
Seçmenlerin İttifak Memnuniyeti-data-3.jpg
Önümüzdeki dönemde mevcut ittifaklar dışındaki partilerin seçmenlerinin önem kazanacağını söylemek mümkün. Bu çerçevede “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ittifakların dışında kalan partileri seçen katılımcılara, partilerinin hangi ittifak içerisinde yer almasını istediklerini sorduk. Genel sonuçlara göre bu kategorideki katılımcıların %66’sı partilerinin Millet İttifakı içerisinde yer almasını istediklerini belirtirken, bu oran Cumhur İttifakı için %1,7 oldu. Katılımcıların %32,2’si ise partilerinin herhangi bir ittifak içerisinde yer almasını istemediğini belirtti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın