Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Siyasetin Dili Nasıl?

Siyasetin dili her geçen gün sertleşmeye, siyasi partilerin karşılıklı yaptığı açıklamalar ise gittikçe ayrıştırıcı olmaya devam etmekte. Türkiye Raporu olarak yaptığımız kamuoyu araştırmaları neticesinde elde ettiğimiz sonuçlar siyasetteki bu sert dilin ve ayrışmanın topluma aynı şekilde yansımadığı yönünde. Bu anlamda liderlerin karşılıklı olarak sert bir şekilde tartıştığı bazı konularda toplumun uzlaştığını ve bu konuları artık sorun etmediğini söylemek mümkün. Son zamanlarda gündeme gelen Anayasa değişikliği tartışmaları çerçevesinde mevcut partilerin sandalye sayıları ve Anayasa değişikliği için gerekli minimum oyun 360 olması, partiler arasında uzlaşma olmadan bu değişikliğin pek de mümkün olmayacağını gösteriyor. Peki mevcut partiler bu uzlaşmayı sağlayacak dile ve yaklaşıma sahip mi? Bu gelişmeler ve tartışmalar ışığında toplumun hangi siyasi partilerin ne tür dil kullandığını düşündüğünü merak ettik ve Şubat ayının ilk anketinde araştırdık.
“Birazdan sayacağım siyasi partilerin kullandığı dili hangisi en iyi tarif eder?” sorusunu sorduğumuz ankette katılımcılardan sayılan sekiz siyasi partinin kullandığı dili verilen seçenekler doğrultusunda değerlendirmelerini istedik. Genel sonuçlara göre katılımcıların %66’sı HDP’nin Kutuplaştırıcı/Sert bir dil kullandığını ifade ederken aynı oran AK Parti için %50, CHP için %51 ve MHP için yine %51 olarak karşımıza çıkıyor. Katılımcıların en çok Uzlaşmacı/Birleştirici dil kullandığını düşündükleri parti %52 ile İYİ Parti oldu. Saadet, Gelecek ve DEVA Partisi özelinde ise “Fikrim yok/Cevabım yok” yanıtının yüksek oranda tercih edildiği görüldü. Ancak katılımcılar nezdinde bu partilerin daha çok Uzlaşmacı/Birleştirici dil kullandığını söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın