Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Sizce Türkiye’de Darbe Tehlikesi Var Mı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1515 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Çeşitli aralıklar ile gündeme gelen darbe tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz hafta sonu 104 emekli amiralin imzasının yer aldığı bir bildirinin yayınlanması adeta ülkenin gündemine oturdu. Bir kesim bu bildiriyi bir muhtıra veya darbe girişimi olarak değerlendirirken, diğer kesim ise bu bildiriden bir darbe iması çıkarılamayacağı görüşünde. Bildirinin yayınlandığı günün hemen ertesinde 10 emekli amiral gözaltına alındı. Emekli amirallerin sabah erken saatte gözaltına alınmasından, bildiride kullanılan dil ve üsluba kadar pek çok konu fikir ayrılıklarına yol açmakta ve tartışmaları derinleştirmekte. İktidar temsilcilerinden gelen sert açıklamalar ise önümüzde önemli bir yargılama süreci olacağını gösterir nitelikte. Türkiye Raporu olarak Nisan ayının ilk anketinde bu konuyu ele aldık ve katılımcılara Türkiye’de darbe tehlikesi olup olmadığı hakkındaki düşüncelerini sorduk.

Katılımcılara “Türkiye’de darbe tehlikesi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunu sorduğumuz ankette %74 “Hayır” yanıtını verirken, yalnızca %23 “Evet” yanıtını verdi. Katılımcıların yaklaşık %4’ü konu hakkında herhangi bir fikir belirtmedi. Darbe tartışmalarının birkaç gündür yoğun bir şekilde yaşandığı bugünlerde toplumun büyük çoğunluğunun bu konu hakkında bir endişesi olmadığı anket sonuçlarına açıkça yansıdı. Bu sonuçlardan yola çıkarak içinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde toplumun başka öncelikleri ve endişeleri olduğunu söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için