Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Sokağa Çıkma Yasağına Bakış

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı üçüncü hafta sonunda Sağlık Bakanı tarafından açıklanan günlük veriler salgının zirve noktasına ulaşmış olabileceği yönünde. 24 Nisan günü açıklanan veriler kapsamında salgın başlangıcından beri ilk defa gün içerisinde iyileşenlerin sayısı vaka sayısını aştı. 25 Nisan günü açıklanan veriler de yine bir önceki günkü trendi devam ettirdi. Sistematik bir şekilde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının bu olumlu tabloda büyük bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 17 Nisan günü yaptığımız ankette sokağa çıkma yasağı konusunu ele aldık ve bu konu hakkındaki kamuoyu algısı üzerine detaylı bilgiler edindik.
“Sokağa çıkma yasağıyla ilgili sayacaklarımdan hangilerine katılırsınız?” sorusunu yönelttiğimiz ankette katılımcılara beş ifade sunduk. Sonuçlara göre katılımcıların %61’i sokağa çıkma yasağının hafta içini de kapsaması gerektiğini düşünürken, %48’i ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğini belirtti. 17 Nisan tarihinde gerçekleştirdiğimiz anket esnasında 23 Nisan ile hafta sonunu bağlayan dört günlük sokağa çıkma yasağı henüz ilan edilmemişti. Ancak sonuçlara baktığımızda toplumun önemli bir kısmının dört günlük sokağa çıkma yasağını doğru bulduğunu söylemek mümkün. Araştırmamızın bir diğer sonucu katılımcıların %19’unun yalnızca hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağını yeterli bulduğunu gösterdi. Son olarak katılmcıların %15,7’si yasakların toplumda paniğe yol açtığını belirtirken, %5,8’i yasakları gereksiz bulduğunu ifade etti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın