Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Tam Kapanma Tedbirlerini Doğru Buluyor musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye genelinde de Koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Türkiye’de ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü günden beri farklı tedbirler alınmış, uzun süre tam kapanma ve yarı kapanma gibi tedbirler uygulanmıştı. 1 Mart itibari ile yeniden normalleşme sürecine geçilmesinin ardından Türkiye’de tekrardan vaka sayılarında hızlı artışlar gerçekleşmiş ve Nisan’ın ikinci yarısında vaka sayıları 60 binleri geçmeye başlamıştı. Ülke genelinde yaşanan vaka sayılarındaki bu artış nedeni ile, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihlerinde uygulanan tam kapanmayla beraber bir takım yeni önlemler alındı. Açıklanan çeşitli tedbirler ve yayınlanan genelgeler toplumun farklı kesimlerinde tepkilere neden oldu ve tartışmalara yol açtı. Mayıs ayının ilk anketinde toplumun tam kapanma kapsamında alınan tedbirlerinden hangilerini doğru, hangilerini yanlış bulduğunu araştırdık.

Alınan yeni tedbirler kapsamında, katılımcıların %77’si turistlere kısıtlama uygulanmamasını yanlış buluyor. Tekel Dairesi Başkanlığı tarafından eleştirilen alkol satışı yasağı katılımcıların yarıdan fazlası tarafından yine yanlış bulundu. 7 Mayıs itibarıyla temel gıda ve temizlik ürünleri dışındaki ürünlerin zincir marketlerde satışının yasaklanması ise %56 tarafından yanlış bulundu. Alınan yeni tedbirler kapsamında doğru buluyorum diyenlerin en fazla olduğu tedbir %62 ile çek tahsillerinin ertelenmesi olurken, sokağa çıkma yasağını doğru bulanların oranı %59 oldu. Şehirlerarası yolculuk yasağı ise katılımcıların %61’i tarafından doğru bulundu. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?