Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplum Ekonomi Politikaları Hakkında Ne Düşünüyor?

Son 7 yıl içerisinde Türk Lirası Amerikan Doları karşısında %382 değer kaybederken, yalnızca 2020 yılının başlangıcından bugüne %24 değer kaybetti. Geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu konu ile ilgili yaptığı açıklamalar tartışma konusu olmuştu. Türkiye’nin tarihinde ilk kez rekabetçi kura sahip olduğu ve bunun Türkiye ekonomisinin bağımsızlaşması yolunda önemli bir adım olduğu yönündeki açıklamaları ise dikkat çekmişti. Berat Albayrak’ın bu sözleri karşısında kamuoyunun konuya bakış açısını merak ettik ve hükümetin izlediği mevcut ekonomi politikası ile ilgili görüşlerini sorduk.
Toplum Ekonomi Politikaları Hakkında Ne Düşünüyor-data.jpg
Genel sonuçlara bakıldığında katılımcıların büyük bir oranda TL’nin değer kazanması gerektiğini düşündüğü görüldü. Katılımcıların %78’i enflasyonun düşmesi için TL’nin tekrar değer kazanması ve kurun düşmesi gerektiğini ifade etti. Diğer katılımcılar ise %21 ile ihracatı teşvik edecek şekilde kurun rekabetçi olması için TL’nin değer kaybedebileceğini belirtti.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın