Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplum Kimlere Güveniyor?

Ülkemizde son yıllarda hem iç hem de dış politikada yaşananların toplumu neredeyse ortadan ikiye böldüğünü söylemek mümkün. Kasım ayından beri yaptığımız gündem araştırmaları, pek çok konuyu göz önünde bulunduruğumuzda toplumdaki ayrışmanın geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Toplumun bu kadar kutuplaştığı bir ortamda vatandaşın güven duygusunun nasıl etkilendiğini ve kimlere güvenip kimlere güvenmediklerini merak ettik. Temmuz ayı ortasında düzenlediğimiz ankette bu konuyu ele aldık ve sizlere sorduk.
Toplum Kimlere Güveniyor-data (1).jpg
Katılımcılara “Şimdi sayacağım çeşitli gruplardan insanlara 1-5 arası ne kadar güveniyorsunuz?” sorusunu sorduğumuzda katılımcıların en çok aile fertlerine güvendikleri ortaya çıktı. Anket katılmıcılarının yaklaşık %90’ı aile fertlerine güvendiklerini ifade ederken, %6’sı aile fertlerine güvenmediklerini belirtti. “Kişisel olarak tanıdığım insanlar” ise %60 ile katılımcıların en çok güven duyduklarını belirttikleri ikinci grup oldu. Öte yandan, katılımcıların yaklaşık %42’sı kişisel olarak tanıdıkları insanlara güvenmediğini belirtti. Araştırmamızda katılımcların en az güven duyduğu grubun ilk kez tanıştıkları kişiler olduğu görüldü. Yaklaşık %10’luk bir kesim ilk kez tanıştığı insanlara güvenirken, %75 gibi büyük bir çoğunluk güvenmediğini belirtti. Bu sonucun toplumda yaşanan güven kaybının bir göstergesi olduğunu söylemek mümkün.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın