Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplum Penceresinden Doğalgaz Keşfi

Türkiye, geçtiğimiz haftalarda Sakarya Gaz Sahası’nda 320 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yaptığı açıklamaya göre, 2020 yılı içerisinde yapılan deniz keşiflerinde ilk sırada yer alan bu olayın Türkiye için bir dönüm noktası olduğu belirtildi. 1,9 milyar varil eş değeri olan petrol karşılığıyla bu müjdeli haberin toplum genelinde sevinçle karşılandığını söylemek mümkün. Türkiye Raporu olarak bu keşfin kısa ve uzun vadeli ekonomik getirilerinin toplum tarafından nasıl kavrandığını merak ettik ve Eylül ayının ilk anketinde sizler için araştırdık.
Toplumun Penceresinden Doğalgaz-Data.jpg
Genel sonuçlara göre katılımcıların yarısından fazlası (%52,2) yapılan doğalgaz keşfinin Türkiye’yi içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan kurtaracağını düşünüyor. Bununla paralel olarak %47,5 doğalgazdan elde edilecek gelirin halkın refahını artıracağını savunuyor. Katılımcıların yüzdesel olarak en az katıldığı ifade %36,2’lık katılma oranı ile “bu keşfin ekonomik potansiyeli ve ekonomik faydası hakkında şüphelerim var” oldu. Son olarak, yaklaşık her iki katılımcıdan biri (%46) doğalgazdan elde edilecek gelirin eşit olarak dağıtılmasından endişeli olduğunu dile getirdi.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın