Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumsal Tabulara Bakış Değişiyor Mu ?

Toplumların geleneksel yapısı, yüzyıllar boyunca ideolojik yapı ve zihniyette  geniş bir yer edinmiştir. Jenerasyonlar arası kültürel farklar, eğitim seviyelerindeki artış ve çeşitli toplumsal dönüşümlerle birlikte toplumsal geleneklerin sosyal etkisinde değişiklik meydana gelebilir.

Aralık ayı ikinci araştırmamızda katılımcılarımıza, toplumsal tabu olarak nitelendirilen belirli konuları içeren ifadeler yönelttik ve bunlar hakkındaki düşüncelerini sorduk. Bu doğrultuda görüşme yapılan kişilere boşanmadan dini nikahın gerekliliğine, çiftlerin evlenmeden aynı evi paylaşmasından kürtaj hakkına kadar uzanan ifadeler yönelterek sizler için kapsamlı bir araştırma yaptık.

Toplumsal Tabulara Bakış Değişiyor Mu-Data2.jpg
Sonuçları incelediğimizde, katılımcıların en yüksek oranda (%65) onayladığı ifadenin “Boşanmak da evlenmek kadar normaldir” olduğu görülürken ikinci sırada en yüksek (%41) katılımın gerçekleştiği ifadenin “Kürtaj yasal bir haktır” ifadesi olduğu sonucuna ulaşıldı. Her ne kadar “Kürtaj yasal bir haktır” ifadesi, katılımcıların ikinci sırada onayladığı ifade olsa da %52 oranındaki çoğunluğun bu ifade hakkında olumsuz beyanda bulunduğu görüldü. Evlenirken resmi nikah yeterlidir, imam nikahına gerek yoktur” ifadesine ise katılımcıların %67’si katılmadığını ifade etti. Görüşme yapılan kişilerin %71’i ise “Çiftler evli olmasa dahi aynı evde yaşayabilir” ifadesine katılmadığını belirtti. 

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın