Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumun Ayasofya Hakkındaki Görüşleri

Pek çok insanın İstanbul’un merkezi olarak gördüğü ve yaklaşık 1500 yıllık geçmişe sahip olan Ayasofya, geçtiğimiz günlerde siyasi bir tartışmanın odak konusu olmuştu. 1934 yılında müzeleştirilen tarihi yapının tekrar ibadete açılması yönünde birtakım gelişmeler olacağı belirtilmişti. AK Parti ve MHPli yetkililer Ayasofya’dan ezan sesi yükselmesini istediklerini söylerken, İYİ Parti ve CHPli yetkililer bu konuda temkinli olunması gerektiğini ve böyle bir konunun detaylı araştırma istediğini belirtmişlerdi. Bu çerçevede, Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması konusunda toplumun nasıl hissettiğini merak ettik ve sizler için araştırdık.
ayasofya_data.jpg
Katılımcılara “Ayasofya ile ilgili sayacağım ifadelerden hangisine katılırsınız?” sorusunu sorduğumuzda katılımcıların yaklaşık %47’si “Ayasofya Müslümanların ibadetine açılmalıdır.” yanıtını verdi. Ayasofya’nın müze olarak kalması gerektiğini savunan katılımcılar %38, bütün dinlerin ibadet alanı haline gelmesini savunanlar ise %13’lük grubu temsil ediyor.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?