Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumun Maske Kullanma Alışkanlıkları

4 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı önlemler çerçevesinde pazar yerleri gibi bireylerin toplu şekilde bulunduğu mekanlarda maske kullanımı zorunlu hale getirilmişti. Bu kararın hemen akabinde devlet vatandaşlara maske temin edebilmek amacı ile çeşitli yollara başvurdu. Sosyal izolasyondan sonra salgının bulaşıcılığını engellemenin en etkili yollarından birisinin maske kullanımı olduğu artık biliniyor. Bu anlamda sosyal izolasyonu sağlayamayan, ve dışarı çıkmak zorunda olan bireylerin hepsinin maske takması çok önemli. Nisan ayının ortasında gerçekleştirdiğimiz ankette toplumun maske kullanım alışkanlıklarını ve maskeye erişiminin ne kadar yaygın olduğunu araştırdık.
maske_data.jpg
Anket katılımcılarına “Korona virüs önlemlerinde önemli rol oynayan maske kullanımı ile ilgili hangisine katılırsınız?” sorusunu sorduk ve sunulan beş ifadeden hangisine en çok katıldıklarını belirtmelerini istedik. Sonuçlara göre katılımcıların %38,7’si “Maskem yok, temin edemiyorum” yanıtını verirken, %15,9’u “Maskem var ama kullanmıyorum” yanıtını verdi. Kendi maskesini yaptığını belirten katılımcıların oranı ise %17,1 olarak karşımıza çıkıyor. Nisan ayının ortasında düzenlediğimiz bu ankette sorduğumuz bir diğer soruda katılımcıların %41’i maske taktıklarını belirtmişti. Bu yazıda ele aldığımız soruda da görüldüğü üzere toplumun yarısı maskeye erişim veya kullanma sıklığı konusunda sıkıntı yaşamakta.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın