Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye Akdeniz’de Ne Yapmalı?

Son aylarda tansiyonun hiç düşmediği Doğu Akdeniz ve Ege bölgesinde Türkiye’nin Yunanistan’a karşı tutumunun nasıl olması gerektiği konusunda toplum ne düşünüyor? Bölgede zaman zaman iki tarafın da agresyonu artırdığını zaman zaman ise bu tavırların yatıştırıldığını gözlemledik. Peki sorunların çözümü noktasında Türkiye nasıl bir yol izlemeli? Uluslararası kuruluşlar vasıtası ile bir anlaşma mı? Yunanistan ile doğrudan bir diplomatik müzakere yoluyla mı? Yoksa bu barışçıl araçlar yerine bölgede Yunanistan’a karşı askeri bir güç kullanma yolu mu izlenmeli? Toplumun gözünde Türkiye Akdeniz’de ne yapmalı, Eylül ayının 2. anketinde araştırdık.

Türkiye’nin Yunanistan ile ilişkileri konusunda nasıl bir yol izlemesi gerektiğini katılımcılara sorduğumuzda birbirine yakın sonuçlar elde ettik. Katılımcıların %30’u uluslararası mahkemeye gidilmeli cevabını verirken %29,5’lik bir kesim ise Yunanistan ile doğrudan müzakere edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu sonuç bize  katılımcıların %60’ının sorunun çözümünün diyalogla ve barışçıl araçlarla çözülmesi gerektiğini düşündüğünü gösteriyor. Öte yandan %23,8’lik bir kesim ise Yunanistan ile ilişkiler konusunda Türkiye’nin askeri güç kullanması gerektiğini belirtti.

 

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın