Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de Demokrasiden Memnuniyet

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1515 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

The Economist dergisi ile aynı çatı altında araştırma faaliyetleri yürüten Economist Intelligence Unit, her sene ülkelerin demokrasi seviyesini ölçtüğü raporlar yayınlamakta. Son 10 yıl içerisinde Türkiye’nin bu listedeki konumuna baktığımızda 2010 yılında 89, 2017 yılında 100, 2018 yılında 110 ve 2020 yılında ise 104üncü sırada yer aldığı görülmekte. Son yıllarda ülkemizde ve dünyada yaşananlar sonucunda toplumun Türkiye’deki demokrasi işleyişi hakkındaki görüşlerini ve genel anlamda demokrasiye olan bakışını merak ettik ve Nisan ayının ilk anketinde bu konuları ele aldık.

Katılımcılara Türkiye’deki demokrasinin işleyişinden ne kadar memnun olduklarını sorduğumuzda %45 hiç memnun olmadığını belirtti. Toplamda demokrasini işleyişinden memnun olmayanların oranı ise %56 olarak karşımıza çıkıyor.Katılımcıların %12’si demokrasinin işleyişinden ne memnun olduklarını ne de olmadıklarını ifade etti. Son olarak demokrasinin işleyişinden memnun olanların oranı %33 oldu.

Demokrasinin işleyişinden memnuniyete ek olarak katılımcıların genel anlamda demokrasiye nasıl baktıklarını anlamak adına kendilerine bu soruyu yönelttik. Katılımcıların %48’si sunulan ifadeye kesinlikle katıldıklarını belirttiler. Genele baktığımızda ise %65 sorunlarına rağmen demokrasinin en iyi yönetim şekli olduğunu düşünüyor. Bu düşüncede olmayanların oranı %19 olarak karşımıza çıkarken, ne katılıyorum ne katılmıyorum yanıtını verenlerin oranı %17 oldu.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

BU ARAŞTIRMANIN DAHA DETAYLI SONUÇLARINI GÖRMEK İSTER MİSİN?

Her ay düzenlediğimiz 2 Türkiye geneli anketin detaylı sonuçları için