Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin İklim Değişikliği Tutumu

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 46 Mart tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1504 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

İklim değişikliği ile ilgili daha önce su sıkıntısı yaşadığımız Ocak ayında bir araştırma gerçekleştirmiş ve iklim değişikliğinin bir tehdit olarak görülüp görülmediğine bakmıştık. Geçtiğimiz günlerde Emine Erdoğan ‘İklim Değişikliğiyle Mücadele Toplantısında bir takım açıklamalarda bulundu. Konuşmasında 2019 yılının en çok doğal afet yaşanan yıl olarak kayda geçtiğini belirtti ve bu gidişatı değiştirebilmek için 10 yılımız olduğundan bahsetti. Bu gelişmeler kapsamında Türkiye Raporu olarak Mart ayı birinci anketimizde iklim değişikliği üzerine katılımcılarımıza bir takım ifadeler yönelttik ve düşüncelerini sizler için derledik. 

Katılımcıların %77’si ‘Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik politikaları yeterli değil. Daha kapsamlı tedbirler alınmalı’ ifadesine katılıyorum cevabını verdi. İklim değişikliği Türkiye’nin meselesi değil, diğer ülkeler öncü rol olmalı’ ifadesine katılanların oranı  %44 olurken, bu ifadeye katılmayanların oranı ise %52 oldu. ‘Mevcut tedbirler Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesine katkısı için yeterlidir’ ifadesine %62 katılmazken, %35 bu ifadeye katıldığını belirtti. Son olarak yönelttiğimiz üç ifadeye de fikrim yok diyenlerin oranı yaklaşık %8 olarak gerçekleşti.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın