Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin Yönetim Sistemine Kamuoyunun Bakışı

24 Haziran 2018 genel seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayatımıza girmesinin üzerinden yaklaşık iki buçuk sene geçti. Bu zaman zarfında ülkemiz pek çok zorluk yaşadı ve bu anlamda toplumun yeni sistemin artılarını ve eksilerini değerlendirme fırsatı oldu. Zaman zaman yenilenen sistem tartışmaları geçtiğimiz günlerde tekrardan gündeme geldi. Devlet Bahçeli dün yaptığı konuşmasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “Evine dön” çağrısını yinelerken aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin geleceği olduğu şeklinde açıklamalarda bulundu. Sistem tartışmalarının gündemde yer aldığı bugünlerde, toplumun bu konu hakkındaki fikirlerini merak ettik ve Temmuz ayında sorduğumuz soruyu Aralık ayında tekrarlayarak sonuçları karşılaştırdık.
WhatsApp Image 2020-12-25 at 17.57.39.jpeg
Katılımcılara “Türkiye’nin sayacağım yönetim sistemlerinden hangisi ile yönetilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuz ankette %32 “mevcut başkanlık sistemi” yanıtını tercih ederken, geriye kalan katılımcılar %68 oranında Parlamenter sistem yanıtını tercih ettiler. Detaylıca bakmak gerekirse Türkiye’nin eski parlamenter sistem ile yönetilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı %31 olurken, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” yanıtını verenlerin oranı %37 oldu. Sonuçları Temmuz ayı anketi ile karşılaştırdığımızda “mevcut başkanlık sistemi” yanıtını tercih edenlerin oranında 7 puanlık düşüş olduğu tespit edildi. Buradaki düşüşün ise “eski parlamenter sistem” yanıtını tercih edenlerin oranındaki yükselişe yansıdığını söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın