Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cebimizdeki Tanıdık: Whatsapp

2009 yılından beri hayatımızda olan Whatsapp uygulaması gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. 2019 itibarı ile yaklaşık 1.5 milyar aylık kullanıcısı bulunan Whatsapp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması. Ülkemizde de yaygınlığı her geçen gün artan Whatsapp aile bireyleri ile haberleşmekten askerlik arkadaş gruplarına kadar pek çok amaç için kullanılıyor. Türkiye Raporu olarak Whatsapp uygulamasının kullanım yoğunluğunu ve kullanıcıların üye olduğu grupları sizler için araştırdık. Aralık ayının son haftasında yaptığımız araştırmada katılımcıların %71,8’inin akıllı telefonlarında Whatsapp uygulamasının yüklü olduğunu ifade ederken, %22 akıllı telefon sahibi olduğunu ancak Whatsapp uygulamasını kullanmadığını, %6,1 ise akıllı telefon sahibi olmadığını belirtti.
kare 2 2 5 2 3 2.jpg
Araştırmamızın ikinci kısmında ise Whatsapp uygulamasını kullandığını belirten katılımcılara farklı grup tipleri sunarak uygulamalarında bu gruplardan hangilerinin bulunduğunu sorduk. %60,6 ile en sık üye olunan grup türünün arkadaş grupları olarak karşımıza çıktı. Sunulan gruplardan hiçbirine üye olmadığını söyleyen olmazken ortalama Whatsapp kullanıcısının 2’den fazla grup konuşmasının bulunduğu görüldü. Araştırma, aynı zamanda, kadın kullanıcıların Whatsapp’ta daha fazla gruba üye olduğunu ortaya koydu. Araştırmada akıllı telefonu olduğu halde Whatsapp uygulamasını kullanmadığını belirtenlerin yarısının 55 yaş üstü olduğu görülürken akıllı telefonu olmadığını belirtenler için bu oran %60’ın üzerinde çıktı. 65 yaş üstü Whatsapp kullanıcıları %28 ile komşulardan oluşan gruplara en fazla katılan kitle oldu. Arkadaş ve iş yeri gruplarına katılımın artan yaşla birlikte azaldığı araştırmada bahis grupları katılımcılarının %82,8’inin 25-44 yaş arası olduğu ortaya çıktı. Katılımcıların çocukları ile ilgili okul gruplarına üyeliklerine bakıldığında ise bu gruplarda her iki babaya karşılık üç annenin yer aldığı görüldü.
hangi proje.jpg

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın