Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Yeni Ceza İnfaz Yasası Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Koronavirüs salgınıyla meclisin ve kamuoyunun gündeminin başında gelen konulardan biri de mahkumların durumu oldu. TBMM’de Cumhur İttifakı oylarıyla kabul edilen ve 90 bin hükümlünün yararlanabileceği ceza infaz yasası ilk etapta yaklaşık 45 bin mahkumu serbest bırakırken toplumun pek çok kesiminde bu karar eleştirildi. Eleştirilerin başında güvenlik kaygılarının yanı sıra tutuklu yargılanan gazetecilerin yasa kapsamına alınmaması yer aldı. Serbest bırakılan hükümlülerin evlerinde eşlerine ve çocuklarına veya sokakta başka insanlara tehdit oluşturma ihtimali mevcut. Yeni yasa sebebiyle serbest kalan ve daha önce eşini yaralamak suçu ile hüküm giyen bir mahkumun geçtiğimiz hafta 9 yaşındaki kızını öldürmesi alınan kararın sonuçlarının ne olabileceğini hepimize gösterdi. Kamuoyunun yeni ceza infaz yasası hakkındaki düşüncelerini anlamak adına Nisan ayının ikinci anketinde katılımcılara beş ifade sunarak bu ifadelere katılıp katılmadıklarını belirtmelerini istedik.
ceza_infaz_data.jpg
Genel sonuçlara baktığımızda katılımcıların %39’u yeni ceza infaz yasasının Korona virüs salgınının hapishanelerde yayılmasını engellemek amacıyla tasarlandığını düşünürken, %61’i amacın bu olmadığını düşünüyor. Bu anlamda “salgından bağımsız olarak başka amaçlarla gerçekleştirildiğini düşünüyorum” ifadesine katılanların oranı %32. Katılımcıların %42’si alınan karar sonucu suç oranının artacağını düşünürken, %33’ü yeni ceza infaz yasasını adaletli bulmuyor. Son olarak katılımcıların %37’si hapishanelerde bulunan gazetecilerin de yasa kapsamına alınması gerektiğini düşünüyor.

 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın