Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Erken Seçim Olmalı Mı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 2–5 Haziran 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1512 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Her ne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerin planlandığı gibi 2023 yılında yapılacağını işaret etmeye devam etse de, ekonomideki kötü gidişat, siyasi gelişmeler ve siyaset dışı yaşanan bazı olaylar muhalefetin erken seçim çağrılarını artırarak devam ettirmesine ve toplumda erken seçim talebine karşı talebin artmasına yol açıyor.

Türkiye Raporu olarak Haziran 2020 tarihinden bu yana toplumun erken seçim hakkındaki düşüncelerini takip etmekteyiz. Bu kapsamda bu konuyu 4 anketimizde ele aldık. Haziran ayı birinci anketinde beşinci defa toplumun erken seçime olan bakışını araştırdık. Tüm anket sonuçlarımızla beraber sizler için güncel karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

Haziran 2021 anketinde "Erken seçim olmalı mı?" sorusuna katılımcıların nerdeyse %60’ı ‘Evet’ cevabını verdi. Bir sene önce %30 olan bu oran, geçtiğimiz yılın Haziran ayına göre iki katına çıkarak bu zamanki en yüksek seviyeye ulaştı. Bu oranlar doğrultusunda bir yıldır ‘Evet’ cevaplarının bir artış trendinde olduğu sonucuna ulaştık. Bir önceki Nisan ayı anketimizde ‘Evet’ diyenlerin oranı ilk defa %50’nin üzerine çıkmıştı. ‘Fikrim Yok/Cevabım Yok’ diyen katılımcılar ise Nisan 2020 anketine kıyasla bu ay azaldı ve %4 seviyesine oturdu. 

Ayrıcalıklı Üyelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 10 lira vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın